fbpx

Taras ogrodowy – o czym powinniśmy pamiętać?

Taras ogrodowy – o czym powinniśmy pamiętać?

28 kwietnia, 2021

Dom z tarasem

Kupując dom z ogrodem planujesz od razu, gdzie staną fotele, na których latem pić będziecie kawę, a gdzie najlepiej ustawić grilla. Dobrą praktyką jest wydzielenie fragmentu ogrodu na taras, na który będziecie mogli wyjść bezpośrednio z domu. O czym należy pamiętać realizując takie rozwiązanie?

Taras od strony ogrodu, szczególnie taki, na który będziemy mogli wyjść z salonu, zdecydowanie doda uroku naszemu domowi. Jednak takie rozwiązanie ma też swój wymiar praktyczny. – Dobrze zaprojektowany taras niejako powiększa nasz dom na miesiące letnie. Wypijemy tu lemoniadę, przeczytamy książkę czy zorganizujemy grilla dla przyjaciół – tłumaczy Mirosław Wojtas, prezes spółki Notica Investment realizującej osiedle Cicha Dolina w Warszawskim Wilanowie. – Gdy przeliczymy, ile czasu spędzimy tu w miesiącach letnich, okaże się, że to jedno z najważniejszych „pomieszczeń” w naszym domu – dodaje. 

Skoro już wiemy, że warto wybudować taras, czas zastanowić się, jak to zrobić.

TARAS Z KOSTKI

Najprostszym rozwiązaniem będzie taras z kostki brukowej. Zapewni on nam stabilne podłoże, na którym bez problemu postawimy stolik i krzesła, a także wysoką trwałość. Jeśli dodamy do tego stosunkowo atrakcyjną cenę, okaże się, że to naprawdę ciekawe rozwiązanie, ale… nieco już dziś archaiczne. 

Część z nas postrzega taras z kostki brukowej bardziej jako przedłużenie podwórka niż domu
i rezygnuje z tego na rzecz bardziej atrakcyjnych wizualnie materiałów.

TARAS Z PŁYTEK

Taras wyłożony płytkami też może się nam w pierwszej chwili kojarzyć z przeszłością. Wystarczy jednak przejrzeć katalogi produktów przeznaczonych na tarasy, żeby przekonać się, jak nowoczesne może być to rozwiązanie. Możliwości jest bardzo dużo – płytki mogą imitować drewno czy naturalny kamień zapewniając trwałość i łatwość czyszczenia. 

Zanim je jednak położymy, powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie podłoża
i wybór kleju. Nawet najdrobniejsze uchybienia na tym etapie mogą bowiem w przyszłości powodować nieestetyczne pęknięcia.

TARAS Z DREWNA

Jednym z najbardziej efektownych materiałów tarasowych jest bez wątpienia naturalne drewno. Warto zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego gatunku, ponieważ właściwości materiału mogą być diametralnie różne. Na narażonych na wilgoć tarasach słabo sprawdzi się więc dąb, znany z trwałości w warunkach domowych. Zdecydowanie lepiej będzie tu postawić na gatunki egzotyczne – teak, bangkirai czy modrzew syberyjski. Niestety, tego typu gatunki drewna będą kosztowały więcej niż popularne w naszym kraju deski sosnowe. 

Drewniany taras będzie wyglądał efektownie, ale też wymusi na nas regularną pielęgnację materiału. W zależności od zastosowanych rozwiązań, raz na dwa-trzy lata warto zaolejować lub oczyścić i zaimpregnować drewno, by zwiększyć jego trwałość. 

TARAS Z DESKI KOMPOZYTOWEJ

Alternatywą dla drewna naturalnego na tarasie może być coraz bardziej popularna w ostatnich latach deska kompozytowa. Zapewnia ona atrakcyjny wygląd (choć mimo starań producentów nadal widać, że nie jest to drewno naturalne), redukując do minimum prace związane z odnawianiem i impregnacją materiału. 

Jeśli dodamy do tego gotowe systemy montażowe, które zdecydowanie przyspieszają złożenie takiego tarasu, jasne stanie się, że to rozwiązanie zarekomenduje nam większość firm realizujących tarasy.

WIELE DRÓG = TEN SAM CEL

Niezależnie od tego, jaki materiał wybierzemy do wykończenia tarasu w naszym ogrodzie, warto zwrócić uwagę na jego wymiary. Przemyślmy dwa razy do czego będzie nam służył i rozsądnie zaplanujmy przestrzeń. – Taras ma nam służyć do relaksu wśród świeżego powietrza i zieleni. Jeśli więc nie potrzebujemy kolejnego metra kwadratowego tarasu, nie budujmy go na zapas. Zamiast tego zostawmy sobie nieco więcej roślin – sugeruje Mirosław Wojtas. 

Zwróćmy też uwagę na to, od której strony znajduje się taras. Pozwoli nam to lepiej zaplanować, czy ma być on miejscem opalania się, czy raczej relaksu w cieniu. W zależności od wybranego kierunku przydatne mogą okazać się np. parasol ogrodowy czy markiza.

Marzycie o domu z ogrodem i tarasem, na którym cała rodzina mogłaby się relaksować w letnie dni? Zobaczcie ofertę domów w Cichej Dolinie i wybierzcie ten, który najlepiej do Was pasuje.