fbpx

Praca w domu – jak przygotować odpowiednią przestrzeń?

Praca w domu – jak przygotować odpowiednią przestrzeń?

26 sierpnia, 2021

Cicha Dolina Wilanów - praca w domu

Pandemia sprawiła, że wielu z nas posmakowało pracy w domu. Dużo firm deklaruje, że do modelu, w którym pracownik ma swoje stałe miejsce w biurze nie ma już powrotu. Jak przygotować w domu wygodne miejsce do pracy zdalnej?

Nie każdy zawód pozwala na wykonywanie pracy zdalnej. Lockdown sprawił jednak, że swoje obowiązki z domu zaczęły wykonywać osoby, które do tej pory nie miały takiej szansy. I o ile część firm i pracowników z ulgą przyjęła powrót do biura, o tyle spory odsetek stwierdził, że skoro nie widać różnicy w efektywności pracy, a możemy oszczędzić na przestrzeni biurowej (firmy) czy dojazdach (pracownicy), to nie warto przepłacać. Jak urządzić sobie w domu komfortową przestrzeń do pracy?

WYDZIEL BIURO / GABINET

Dla własnego zdrowia psychicznego powinniśmy wyraźnie oddzielić przestrzeń pracy od przestrzeni wypoczynku – podpowiada Mirosław Wojtas, prezes spółki Notica Investment, realizującej osiedle Cicha Dolina w warszawskim Wilanowie, który biuro w domu prowadzi już 26 lat. Jeśli będziemy pracować „gdzie popadnie” zawsze będziemy czuli się, jakbyśmy byli w pracy, a naszej rodzinie (zwłaszcza dzieciom), dużo trudniej będzie powstrzymać się od odrywania nas od obowiązków.

W sytuacji, gdy możemy wygospodarować pomieszczenie na gabinet/biuro, sprawa jest stosunkowo prosta. W przypadku małego mieszkania musimy sobie jednak radzić inaczej. Niezbędne okaże się tu takie ustawienie mebli, by stworzyć naturalne granice przestrzeni pracy – witryna, szafka czy nawet kwiatek potrafią sprawić, że poczujemy odrębność naszego domowego biura. Warto przemyśleć jego usadowienie w taki sposób, by uniknąć rozpraszaczy. Im mniej domowników będzie „krążyło” wokół nas w godzinach pracy, tym łatwiej będzie nam zachować wysoki poziom koncentracji.

W przypadku, gdy nie możemy liczyć nawet na kawałek przestrzeni poświęcony tylko pracy, warto pomyśleć o czasowych zmianach w ustawieniu niektórych przedmiotów/mebli, by pracowało się nam komfortowo. Chodzi nie tylko o to, by nasze stanowisko było maksymalnie ergonomiczne, ale byśmy po powrocie do poprzedniego ustawienia mieli poczucie, że wyszliśmy z pracy i znów jesteśmy w domu.

BIURO W DOMU OD STRONY FORMALNEJ

Gdy prowadzimy własną działalność gospodarczą i zarejestrujemy ją w domu, możemy zaliczyć część wydatków domowych do kosztów. Wydzielenie części lokalu do prowadzenia firmy sprawia, że proporcjonalna część rachunków będzie obniżać nam podstawę opodatkowania (liczy się to procentowo, jako stosunek powierzchni, gdzie prowadzona jest działalność, do powierzchni całego domu). Co ważne, kosztem będzie tu także zakup mebli (do biura) oraz remont domu (znów proporcjonalnie w zależności od stosunku powierzchni biura do całego domu). 

Firma w domu sprawdzi się zwłaszcza w tych branżach, gdzie kontakt z klientem nie odbywa się zazwyczaj poprzez odwiedziny w biurze przedsiębiorcy. W przeciwnym razie należy zwrócić uwagę na potencjalny dojazd interesantów do biura i to, czy ulokowanie go w domu nie wpłynie negatywnie na to, w jaki sposób firma będzie postrzegana. Do kwestii wizerunkowych warto jednak podchodzić spokojnie. W obecnych czasach możliwość prowadzenia firmy w domowym zaciszu wiele osób widzi, jako większy luksus, niż lokalizacja firmy w szklanym wieżowcu w centrum miasta. 

Dobrze byłoby pracować z domu lub prowadzić tu firmę, ale w obecnym mieszkaniu „brakuje Ci metrów”? Odwiedź Cichą Dolinę i przekonaj się, jak komfortowy może być Twój nowy dom.