Jesienne porządki w ogrodzie – o czym pamiętać?
9 września, 2021

Chcąc mieć piękny ogród trzeba myśleć z wyprzedzeniem. Aktywności, które podejmiemy na jesieni, pozwolą naszym roślinom bezpiecznie przetrwać zimę i lepiej rozwinąć się na wiosnę. Co warto zrobić już teraz?
– Jesienią okazuje się, że nie musimy już co tydzień kosić trawnika. Czy oznacza to, że pracy w ogrodzie będzie mniej? Wręcz przeciwnie! I to nie tylko dlatego, że trzeba zgrabić spadające z drzew liście – śmieje się Mirosław Wojtas, prezes spółki Notica Investment, oferującej domy z ogrodami w Cichej Dolinie w warszawskim Wilanowie. W jaki sposób zadbać o nasze rośliny jesienią?
PRZYGOTUJ TRAWNIK NA ZIMĘ
Jak już wspomnieliśmy, jesienią trawa rośnie nieco wolniej. Rośliny szykują się powoli na zimę. Warto więc nieco je w tych przygotowaniach wspomóc. Pielęgnacja trawnika będzie na początku jesieni zbliżona do tego, co robiliśmy latem. Z tą różnicą, że nie będzie nam już pewnie potrzebne tak częste koszenie ani intensywne nawadnianie.
Na zimę warto zostawić nieco dłuższy trawnik, dlatego ostatnie koszenie powinniśmy przeprowadzić na wysokość ok. 4 centymetrów. Dłuższe źdźbła trawy lepiej zniosą mrozy i łatwiej wrócą do życia na wiosnę. Bezpośrednio przed zimą nie nawoźmy też trawnika. Zamiast wzmocnić, tylko go osłabimy. Wyjątkiem są specjalne mieszanki przeznaczone na jesienny trawnik, choć i w ich przypadku warto pewnie nie odkładać zabiegu do ostatniej chwili.
Przed zimą warto za to przeprowadzić aerację, czyli napowietrzenie trawnika. Możemy zrobić to za pomocą aeratora, kolców zakładanych na buty lub po prostu wideł. W przypadku większej powierzchni trawnika wygodniej jednak postawić na bardziej profesjonalny sprzęt.
ZASADŹ NOWE ROŚLINY
Jesień to odpowiedni czas na uzupełnienie roślin o nowe okazy. Rośliny takie jak chryzantemy, astry jesienne, wrzosy, hortensje, dabecje kantabryjskie czy trawy ozdobne zapewnią efektywny wygląd ogrodu przez całą jesień (ustawiane w donicach czy wsadzane bezpośrednio w ziemię). W drugiej połowie września mamy najlepszy czas by posadzić piwonie i lilie. W październiku – byliny, barwinki, bergenie sercowate, dąbrówkę, gęsiówkę, skalnice, bodziszek przetacznik, żagwin, konwalie, czosnek ozdobny, jaskry, śnieżniki, szafirki i ranniki, a także róże.
Jeśli chcemy by nasz ogród ubarwiały wczesną wiosną krokusy, tulipany, narcyzy i szachownice, zadbajmy o to, by jeszcze przed początkiem listopada ich cebulki znalazły się w ziemi. Musimy być jednak ostrożni. Jeśli nie zabezpieczymy ich plastikowymi czy drucianymi osłonkami, mogą szybko paść ofiarą gryzoni. Ponadto, powinniśmy zabezpieczyć je przed zbyt niską temperaturą i zupełną utratą wody. Ściółka z przekompostowanej kory lub torfu ogrodniczego będzie w tym celu idealna.
Wrzesień to dobry czas na sadzenie iglaków i sianie kwiatów: nagietków, smagliczek, niezapominajek, chabrów, fiołków oraz czarnuszek. Co do zasady lubią one niskie temperatury. Warto jednak mimo wszystko zabezpieczyć je przed przemrożeniem okrywając iglastymi gałązkami. Drzewa i krzewy ozdobne oraz owocowe możemy sadzić przez cały październik (aż do pierwszych przymrozków). Pamiętajmy tylko, by odpowiednio je nawadniać – w przeciwnym razie mogą się nie przyjąć.
PRZYGOTUJ GLEBĘ
Choć jesieni zwykle nie towarzyszą już upały, nie powinniśmy zupełnie rezygnować z podlewania roślin. Zwłaszcza w drugiej połowie jesieni, tuż przed pierwszymi przymrozkami, opadów jest zazwyczaj mniej. Warto wtedy obficiej podlać rośliny, by zapewnić im odpowiednie nawodnienie na zimę.
– Jeśli chcemy użyźnić glebę pod rośliny, które planujemy wsadzić wiosną, jesień to dobry czas, by przekopać ziemię i zapewnić jej odpowiednie składniki odżywcze stosując nawóz. Najlepiej sprawdzą się kompost czy obornik, z łatwością znajdziemy jednak również gotowe mieszanki
w sklepach ogrodniczych – podpowiada Mirosław Wojtas.Dzięki takim zabiegom nasz ogród będzie wiosną lepiej przygotowany do kolejnych prac pielęgnacyjnych.
Marzy Ci się dom z własnym ogrodem? Odwiedź Cichą Dolinę i wybierz jeden z ostatnich dostępnych domów.