fbpx

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

1 czerwca, 2021

Włamanie do domu - jak zapobiec

Nikt nie chciałby paść ofiarą włamania. Problemem są tu nie tylko straty materialne, ale również zachwianie poczucia bezpieczeństwa we własnym domu. Co możemy zrobić, by uniknąć takiej sytuacji?

Na początku zastrzeżenie – nie istnieje idealne zabezpieczenie przed włamaniem czy uniwersalny sposób odstraszający wszystkich rabusiów. Nie zwalnia nas to jednak ze środków ostrożności. Jeśli sprawimy, że włamanie do naszego domu wiązać się będzie dla złodzieja z większym ryzykiem, z pewnością urosną szanse, że się przed nim ustrzeżemy. A więc, o czym pamiętać?

DOBRE RELACJE Z SĄSIADAMI

Dobry sąsiad jest lepszy niż najlepszy monitoring – śmieje się Mirosław Wojtas, prezes spółki Notica Investment realizującej osiedle Cicha Dolina w warszawskim Wilanowie. – Nie chodzi o to, by sąsiedzi cały czas nas obserwowali, ale by zwracali uwagę na podejrzane aktywności pod naszym domem – tłumaczy. Rzeczywiście, dzięki dobrym relacjom możemy być pewni nie tylko, że kwiaty będą podlane podczas naszego wyjazdu, ale też, że przepełniona skrzynka pocztowa nie pokaże włamywaczom, że nas nie ma. Takie drobne gesty potrafią zdziałać naprawdę bardzo dużo.

Rabusie często przed włamaniem obserwują dom, do którego chcą się dostać. Dużo trudniej jest robić to z ukrycia, gdy mamy do czynienia ze zżytą i znającą się lokalną społecznością. Istnieje wtedy spore ryzyko, że ktoś zwróci na nich uwagę. Dlatego złodzieje rzadziej decydują się na „akcje” w takich miejscach.

SKUTECZNE ZABEZPIECZENIA

Warto oczywiście zainwestować w zabezpieczenia przeciwwłamaniowe – dobry zamek, okna, drzwi czy rolety. Nie zatrzymają one doświadczonych włamywaczy, ale na pewno spowolnią, a co za tym idzie, w wielu przypadkach zniechęcą do prób wejścia do domu. Warto jednak pamiętać o tym, że kij ma dwa końce – całkowicie opuszczone przez kilka dni rolety antywłamaniowe mogą być wskazówką, że nikogo nie ma w domu i sygnalizować złodziejowi okazję.

System alarmowy czy monitoring powinny zaś zadziałać w przeciwnym kierunku. Nawet jeśli dla doświadczonego złodzieja nie będą stanowiły przeszkody przed włamaniem, to w wielu sytuacjach mogą zniechęcać do podejmowania ryzyka. Zwłaszcza, że w kilka minut można pewnie znaleźć w okolicy domy, które takich zabezpieczeń nie mają. 

Gdy często podróżujemy, warto pomyśleć też o rozwiązaniach typu smart home – niektóre z nich pozwalają na tworzenie tzw. scenariuszy. Dzięki ich zastosowaniu, nawet znajdując się kilka tysięcy kilometrów od domu, będziemy mieli pewność, że o określonej godzinie światło w danym pomieszczeniu zapali się, a po jakimś czasie zgaśnie. Niby drobiazg, lecz w wielu sytuacjach wystarczy, by zniechęcić włamywacza obserwującego dom.

ZDROWY ROZSĄDEK i CZUJNOŚĆ

Rozwój techniki daje nam dostęp do coraz bardziej zaawansowanych narzędzi chroniących przed dostaniem się złodzieja do naszego domu. Nic nie zastąpi jednak zdrowego rozsądku i czujności. W końcu nawet najwyższej klasy przeciwwłamaniowe okno nie będzie dla złodzieja przeszkodą, jeżeli pozostawimy je otwarte. Warto też zachować powściągliwość w dzieleniu się z całym światem planami swoich podróży w mediach społecznościowych. To przecież wyraźny sygnał dla włamywaczy – nie będzie nas wtedy w domu.

W przypadku bezpieczeństwa, nie tylko domu, najczęściej zawodzi czynnik ludzki – podkreśla Mirosław Wojtas. Nie chodzi o to, byśmy żyli w poczuciu ciągłego zagrożenia. Warto jednak wyrobić sobie dobre nawyki. Deweloper podpowiada też, że wybierając dom, warto zwrócić uwagę na jego najbliższą okolicę: oświetlenie, sąsiedztwo, dodatkowe zabezpieczenia. – Inwestorzy często nie doceniają tych czynników, a mają one potem niebagatelne znaczenie dla ich codziennego funkcjonowania – podkreśla. 

Szukasz domu w bezpiecznej okolicy? Umów się na zwiedzanie naszego osiedla i zobacz, jak żyje się w Cichej Dolinie.