Jak zaaranżować niewielkie mieszkanie?
6 lipca, 2021

Trudno jest urządzić małe mieszkanie. Każdy błąd w aranżacji jest bowiem wyraźnie widoczny i może mocno uprzykrzać życie mieszkańcom. O czym pamiętać w takim wnętrzu?
Na początku powiedzmy sobie otwarcie – nie wszystkie braki w metrażu da się nadrobić dobrym projektem wnętrza. – Wielu z naszych klientów pojawia się w Cichej Dolinie wtedy, gdy ich dotychczasowe mieszkanie jest już obiektywnie za małe dla rodziny i nawet najsprytniejsze ustawienie mebli nie jest w stanie tego zneutralizować – tłumaczy Mirosław Wojtas, prezes spółki Notica Investment realizującej osiedle Cicha Dolina w warszawskim Wilanowie.
No tak, ale co to znaczy „dobry projekt do małego mieszkania” czy „sprytne ustawienie mebli”?
WNĘTRZE POWINNO BYĆ JASNE
Niewielkie mieszkania lubią jasne barwy. Warto wstrzymać nieco wodze fantazji i postawić na biel oraz zbliżone do niej barwy. Zadbajmy też o odpowiednie doświetlenie wnętrza. Znakomitą pracę wykonają duże okna, ale nawet jeśli ich nie mamy, ciekawe efekty uzyskamy stawiając na wiele punktowych źródeł światła. Listwy i lampki LED dadzą nam sporo możliwości aranżacyjnych, a przy okazji sprawią, że wnętrze wyda się bardziej przestronne.
MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ
Odwrotnie niż w przypadku źródeł światła, w przypadku mebli i dodatków powinniśmy starać się maksymalnie ograniczyć ich liczbę. Każdy niepotrzebny stoliczek czy szafeczka sprawią, że wnętrze wydawać się będzie zagracone i ciasne. Nie wspominając już o tym, że przeciskanie się między nimi okaże się niewygodne.
Warto zachować tu dyscyplinę. Niestety, będzie to prawdopodobnie oznaczało, że część naszych wnętrzarskich marzeń będziemy musieli odłożyć na czas po przeprowadzce do większego metrażu. Wyspa kuchenna zupełnie nie sprawdzi się w małym mieszkaniu, a w łazience często warto wybrać, co nam się bardziej przyda – wanna lub prysznic – nawet jeśli to drugie bardzo kusi.
PODZIAŁ NA STREFY
Nawet niewielkie wnętrze dobrze jest urządzić tak, by wyraźny był podział na strefy – wypoczynku, jedzenia czy pracy. Odpowiednie ustawienie mebli pozwoli nam postawić niewidzialne granice między poszczególnymi częściami pokoju, a jednocześnie da światłu szansę krążyć po całym pomieszczeniu.
Kiepskim pomysłem będzie jednak dzielenie małego mieszkania podłogą w różnych kolorach. Niech będzie ona jednolita, najlepiej jasna i płynnie przechodząca ze strefy do strefy. Wnętrze wyda się wtedy optycznie większe.
WNĘTRZE NA BŁYSK
Małym mieszkaniom służy wszystko co błyszczy i odbija światło. Nie bój się więc powieszenia dużego lustra, montażu elementów szklanych czy frontów meblowych na wysoki połysk (tak, wiemy, że od razu widać będzie, gdy zapomnisz je przetrzeć). W połączeniu z dużymi oknami i rozproszonymi źródłami światła da to poczucie, że mieszkanie jest dużo większe, niż wskazywałby na to metraż.
PORZĄDEK MUSI BYĆ
Wspomnieliśmy w poprzednim punkcie o sprzątaniu i musimy teraz zrobić to po raz kolejny. Niezaprzeczalnym sprzymierzeńcem niewielkiego mieszkania jest porządek i dobra organizacja przechowywania. Wykorzystaj część przestrzeni na praktyczne schowki i odpowiednie posegregowanie przechowywanych w nich rzeczy. Pozwoli Ci to zaoszczędzić naprawdę sporo przestrzeni.
A jeśli masz już po prostu dość małego mieszkania, sprawdź naszą ofertę. Przekonasz się, że dom w Wilanowie wcale nie musi mocno różnić się ceną od dużo mniej przestronnego mieszkania w centrum miasta.