fbpx

Jak urządzić sypialnię, by dobrze się w niej wyspać?

Jak urządzić sypialnię, by dobrze się w niej wyspać?

12 sierpnia, 2021

Cicha Dolina Wilanów - sypialnia

Wszyscy wiemy, jak ważny dla zdrowia i samopoczucia jest dobry sen. Zapewnia odpowiednią regenerację i pozwala rozpocząć kolejny dzień z nową energią. W jaki sposób zwiększyć szansę na skuteczny wypoczynek, urządzając sypialnię?

Wpływ na jakość snu ma cała masa czynników. Nawet najlepiej urządzona sypialnia nie daje więc gwarancji wyspania się. Ale zdecydowanie zwiększa na to szanse. Od czego więc zacząć?

SYPIALNIA – MIEJSCE REGENERACJI

Jeśli tylko mamy taką możliwość, niech sypialnia będzie miejscem, gdzie tylko śpimy i odpoczywamy – podpowiada Mirosław Wojtas, prezes spółki Notica Investment, realizującej osiedle Cicha Dolina w warszawskim Wilanowie. W nowoczesnych projektach architektonicznych przestrzeń sypialniana jest wyraźnie oddzielona, dzięki czemu miejsce w którym śpimy daje nam poczucie spokoju i intymności. – Równie ważne, jak projekt, jest jednak to, jak potem dom użytkujemy – podkreśla Mirosław Wojtas.

Rzeczywiście, nawet najbardziej zaciszna sypialnia może nie zapewniać nam spokojnego snu, jeśli nasz organizm przyzwyczai się, że pełni ona inną rolę. Dlatego nie polecamy przenoszenia do niej pracy zdalnej czy oglądania tam telewizji. Zamiast z relaksem łóżko może się nam wtedy zacząć kojarzyć z obowiązkami zawodowymi (i stresem z tym związanym) lub odpoczynkiem, ale przed ekranem. A emitowane przez monitory i telewizory światło niebieskie wpływa na produkcję w naszym organizmie melatoniny i co za tym idzie może utrudniać zasypianie. Podobnie jest ze smartfonem – tuż przed snem warto ograniczyć korzystanie z niego, a będzie nam się zasypiało zdecydowanie łatwiej.

Gdy mówimy o świetle, warto wspomnieć też o odpowiednio dobranych roletach czy zasłonach. Jeśli w pomieszczeniu będzie ciemniej, o szybkie zapadnięcie w sen powinno być nieco łatwiej. Dobrze jest też zadbać o oświetlenie, które pomoże nam komfortowo wstać w nocy bez obijania się o meble, a jednocześnie będzie możliwe do włączenia/wyłączenia bez potrzeby wstawania z łóżka. To niby drobiazgi, ale gdy mamy problemy ze snem, potrafią się nam mocno dać we znaki.

MEBLE – NIE TYLKO WYGODNY MATERAC

Olbrzymie znaczenie dla komfortu naszego snu ma to, na czym śpimy. W ostatnich latach mówi się o tym całkiem sporo, a sieci handlowe zatrudniają nawet fizjoterapeutów, którzy pomagają klientom dobrać odpowiedni materac. Jeśli robimy to sami, warto pamiętać o tym, że powinniśmy brać pod uwagę nie tylko subiektywne odczucia, co do tego, czy wolimy gdy jest twardo czy miękko, ale też kryteria obiektywne. Osoby cięższe powinny wybierać materac twardszy niż te, które ważą mniej. Nie zapominajmy też o doborze poduszki – nieraz jej wymiana oznacza wyraźną zmianę w jakości naszego nocnego wypoczynku. Podobnie jest z kołdrą – powinna zapewnić nam komfort termiczny, by było nam ciepło, a jednocześnie byśmy nie pocili się w nocy.

Dobierając dodatki warto zwrócić też uwagę na kolorystykę – niech będzie ona stonowana i uspokajająca. Krzykliwe kolory na ścianach mogą się okazać kolejnym drobiazgiem, który obniży nieco jakość naszego snu. Jeśli mamy problemy z alergią, wybierzmy meble i dodatki, które nie będą zbierały kurzu. Duży, miękki dywan jest bardzo przyjemny, gdy stawiamy na nim bosą stopę, ale jeśli będzie powodował kichanie, zdecydowanie lepiej z niego zrezygnować. 

W sypialni znajdzie się też miejsce dla roślin, niemniej jednak nie powinno się przesadzać z ich ilością. Dobrze postawić na gatunki oczyszczające powietrze, nawilżające je i produkujące tlen w nocy (np. sukulenty). Unikajmy jednak kwiatów o zbyt intensywnym zapachu. Wprawdzie w pierwszej chwili może się wydawać, że zasypianie wśród niego będzie czystą przyjemnością, ale odbije się to negatywnie na jakości naszego snu.

Niezależnie od wszystkich innych czynników, zadbajmy o przygotowanie sypialni do snu. – Wywietrzmy ją, zapewnijmy temperaturę ok. 19-21 i wilgotność w granicach 40-60% – podpowiada Mirosław Wojtas. Szybko przekonamy się, że mamy wpływ na to, jak nam się śpi i jak czujemy się rano.

Szukasz domu z trzema lub czterema sypialniami? Sprawdź ostatnie domy dostępne w naszej ofercie!