fbpx

Jak dobrze żyć z sąsiadami, czyli sąsiedzki savoir-vivre

Jak dobrze żyć z sąsiadami, czyli sąsiedzki savoir-vivre

12 sierpnia, 2019

Przeprowadzka na zupełnie nowe osiedle, do nowego sąsiedztwa i całkowita zmiana otoczenia mogą przytłaczać. Wybierając dom czy mieszkanie nie możesz mieć pewności tego, kto będzie Twoim sąsiadem, jak dobrze się dogadacie i czy mieszkanie w otoczeniu nowych ludzi pozytywnie wpłynie na aklimatyzację. Na tym etapie trzeba przygotować się na każdy scenariusz, zachowując otwartość i zawsze starając się nawiązać z nowymi sąsiadami jak najlepsze relacje.

Dobre chęci to jedno, a praktyka drugie. Co zrobić, jeśli nowy sąsiad za ścianą jest wyjątkowo miły, ale uwielbia słuchać głośno muzyki i imprezować lub, zupełnie odwrotnie, jest przewrażliwiony i każdy hałas czy niewłaściwe zachowanie będzie krytykować? Wprowadzając się na nowe osiedle liczysz raczej na wiele lat spokojnego mieszkania w przyjaznej okolicy. Postaraj się wyjść z inicjatywą i wypracować najlepsze relacje z sąsiadami, niezależnie od ich charakteru czy upodobań. Żyjąc w zgodzie zawsze można wypracować kompromis odpowiadający i Tobie, i sąsiadom.

Nawiązywanie relacji z sąsiadami wygląda dziś zupełnie inaczej, niż jeszcze 10 czy 15 lat temu, gdy rodzice obecnego pokolenia nowych właścicieli domów wprowadzali się po raz pierwszy „na swoje”. Coraz częściej mieszkańcy osiedli pozostają sobie obcy, nie wymieniając nawet grzecznościowych uśmiechów i powitań mijając się w drodze do pracy. O ocieplenie relacji z sąsiadami warto jednak zadbać – ich pomoc i towarzystwo mogą okazać się pomocne w najmniej oczekiwanym momencie. Co można zrobić, by poprawić i umocnić kontakt z sąsiadami?

Powitanie i uśmiech na dobry początek

Najłatwiejszym do wdrożenia etapem budowania ciepłych relacji z sąsiadami jest pozornie proste i niewiele znaczące witanie się z nimi podczas przypadkowych spotkań. Wykorzystaj poranny spacer z psem, czas sprzątania samochodu na podjeździe czy wyjście do osiedlowego sklepu jako czas na nawiązanie kontaktu, nawet przez powiedzenie zwyczajnego „dzień dobry”. Witając się regularnie budujecie poczucie pewnej więzi w lokalnej społeczności i wrażenie otwartości na nowe relacje, a to otwiera drogę do dalszego budowania kontaktu z sąsiadami. Krótką rozmowę w kolejce do sklepu można rozwinąć na dowolny temat – od drobnych porad odnośnie wykończenia tarasu, przez wspólną zabawę dzieci na podwórku, po rozmowy o psach, uprawianych sportach czy bieżących sprawach osiedlowych, proste i niezbyt osobiste tematy zawsze będą dobrym punktem startowym. Sąsiadom warto też pomagać, oferując podwiezienie czy pomoc we wnoszeniu mebli do wnętrza. Czasem nawet 5 minut przysługi dla drugiej osoby może rozwinąć dobre relacje sąsiedzkie.

Mając własny dom nie możesz całkowicie odciąć się od społeczeństwa i liczyć, że na własnym wszystko jest dozwolone. Szanowanie sąsiadów mieszkających obok poprawi jakość Twojego życia na nowym osiedlu, podobnie jak respektowanie regulaminu wewnętrznego osiedla. Kieruj się zdrowym rozsądkiem, nie bądź przeszkodą dla innych sąsiadów, a dopiero wtedy możesz oczekiwać od nich takiego samego wkładu w budowanie przyjaznej społeczności sąsiedzkiej.

Problem hałasu na osiedlu

Wprowadzając się do własnego domku jednorodzinnego często liczymy, że hałas i trudne do zidentyfikowania dźwięki znane z mieszkania w blokach zostawiamy za sobą. Niestety, nawet domy jednorodzinne nie są odporne na hałas sąsiadów zza ściany, szczególnie dokuczliwy w domach szeregowych ale i spotykany na tradycyjnych osiedlach z domami nie dzielącymi ścian między sobą. Pamiętaj, że sąsiedzi mogą w dalszym ciągu słyszeć to, co aktualnie dzieje się w Twoim domu i mieć na ten temat coś do powiedzenia. O ile w przypadku remontu nie jesteś w stanie ograniczyć hałasu w dzień, postaraj się nie przeciągać go do późnych godzin nocnych czy porannych godzin weekendowych. Jeśli planujesz bardziej hałaśliwe prace, poinformuj o nich najbliższych sąsiadów i postaraj się wykończyć prace najszybciej, jak to możliwe.

Pewien poziom hałasu na osiedlu jest nie do uniknięcia, ale do wszystkiego należy podchodzić z umiarem i nie uprzykrzać sobie wzajemnie życia. Domowe imprezy, głośna muzyka czy próby gry na różnych instrumentach będą niosły dźwięki po osiedlu, często przeszkadzając innym mieszkańcom okolicznych domów. Postaraj się ograniczyć je, po raz kolejny, do godzin dziennych. Choć wiele imprez przeciąga się po godzinie 22 i po ciszy nocnej, starajcie się utrzymać znośny poziom hałasu wtedy, gdy inni mieszkańcy osiedla mogą oczekiwać spokoju i ciszy. Irytując sąsiada regularnie organizowanymi imprezami i hałasem narażasz się na jego złość, pogorszenie relacji, a nawet mandat przy interwencji policji.

Rada eksperta:
Gdy wprowadzasz się do nowego miejsca, zawsze warto przedstawić się sąsiadom i utrzymywać pozytywne relacje nawet przez proste witanie się i uśmiech podczas spotkania na klatce schodowej czy osiedlu. Chcesz zorganizować domową imprezę? Poinformuj o tym sąsiadów, starając się jednocześnie by domowa biesiada nie trwała dłużej niż do 23 i informując ich o planowanej godzinie zakończenia imprezy. Sąsiad nie ma oczywiście wpływu na to, co zrobisz w swoim domu, ale by żyć w zgodzie warto poszanować dobro drugiej osoby i uwzględnić jej komfort fizyczny i psychiczny planując organizowanie głośniejszej imprezy w swoim domu. Szanuj ogólnie przyjęte zasady dobrego współżycia z sąsiadami, a z pewnością poczujesz się na swoim osiedlu znacznie lepiej, niż mieszkając wśród całkowicie obcych ludzi.

Dobre maniery na tarasie i w ogrodzie

W domkach szeregowych często dzielimy z sąsiadami jedną ścianę, ale zapominamy że ważnym łącznikiem sąsiedztwa są także przydomowe ogródki. Dbając o pozytywne relacje sąsiedzkie warto pamiętać także o tej przestrzeni, starając się zadbać o swój ogród tak, by nie zawadzał innym. Problemem mogą okazać się regularnie organizowane ogniska, spotykane szczególnie często w sezonie jesiennym i zimowym podczas uprzątania nadmiaru liści i trawy. Jeśli chcesz żyć dobrze z sąsiadami, nie ustawiaj na ogrodzie ogniska z odpadów zielonych – nawet delikatny wiatr rozniesie dym na dziesiątki metrów, zatruwając powietrze wokół Ciebie i Twoich sąsiadów. Skorzystaj z właściwych metod utylizacji zielonych śmieci i wszystkich odpadów powstających w domu – spalanie liści, tworzyw sztucznych i innych, nie nadających się do palenia materiałów może być niebezpieczne dla zdrowia i dobrego samopoczucia wszystkich mieszkańców osiedla.

Wartą uwagi wskazówką dla tych, którzy chcą budować pozytywne relacje z sąsiadami jest ostrożne planowanie aranżacji przestrzeni w ogrodzie lub na tarasie. Choć to Twój teren i sąsiedzi nie mają wpływu na to, jak postanowisz go urządzić, zadbaj o to by Twoja aranżacja nie wpływała negatywnie na przestrzeń sąsiada. Nie wsadzaj drzew zbyt blisko ogrodzenia, ryzykując że spadające liście zaśmiecą cały trawnik sąsiada za płotem. Planujesz zmianę płotu? Porozmawiaj z sąsiadem, bo on również będzie z niego korzystał. Traktuj łączącą wasze domy przestrzeń jako wspólne dobro – zawsze lepiej się dogadać, niż robić sobie na złość.

Jak rozwiązywać konflikty z sąsiadami?

Trudno oczekiwać, że wszyscy w sąsiedztwie będą się ze sobą dogadywać. Ludzie mają różne zainteresowania, różne style życia i różne oczekiwania względem własnej przestrzeni domowej. Nie należy nadmiernie naciskać na budowanie relacji, wpraszanie się do sąsiadów na imprezy czy przesadną uprzejmość i przyjazne stosunki podczas przypadkowych spotkań. Z niektórymi trudno się dogadać, a pozornie błahe sytuacje potrafią prowadzić do konfliktów. Jeśli mieszkasz na osiedlu na stałe, postaraj się gasić wszelkie nieporozumienia tak szybko, jak się pojawią. Rozmawiaj z sąsiadami i wyjaśniaj problematyczne kwestie zanim przerodzą się w poważniejszy problem. Traktuj swój dom jako miejsce wypoczynku, ale pamiętaj że sąsiedzi również tego oczekują. Im szybciej rozwiążecie konflikt i się dogadacie, tym przyjemniejsze będzie życie wszystkich w sąsiedztwie.

Rada eksperta:
Pomimo wrażenia, jakie możesz odnieść żyjąc wśród większej społeczności osiedlowej, sąsiedzi nie są zwykle celowo złośliwi i nie należy ich z góry o to podejrzewać. Hałas po 22 nie musi być celowym zakłócaniem spokoju, a często zwykłym przypadkiem – każdemu może zdarzyć się upuszczenie talerza w środku nocy czy przedłużenie imprezy bez zdawania sobie sprawy, że minęła już godzina ciszy nocnej. Nie odbieraj wszystkich zachowań negatywnie, a jeśli się powtarzają, postaraj się mówić o nich otwarcie i życzliwie. Postaraj się też unikać wścibskości – nie musisz wiedzieć o sąsiadach wszystkiego, tak jak i oni nie muszą wiedzieć wszystkiego o Tobie. W swoim domu możesz wiele, ale chcąc żyć w zgodzie z sąsiadami, niektóre rzeczy warto sobie odpuścić.

O zasadach sąsiedzkiego savoir-vivre można by pisać książki, a i tak w wielu przypadkach pojawią się konflikty i nieoczekiwanie spięcia. Chcąc żyć w zgodzie z sąsiadami nie wystarczy obdarzać ich przyjaznym dzień dobry czy uśmiechem o poranku – pamiętaj, że Twój sposób bycia ma ogromny wpływ na to, jak odbierają Cię w najbliższym otoczeniu. Utrzymuj wokół siebie porządek, nie przeszkadzaj innym, stosuj się do regulaminu osiedlowego, wyjdź z inicjatywą integracji mieszkańców i postaraj się, by w Twoim sąsiedztwie żyło się dobrze. Każdy docenia przyjaznego, otwartego i skorego do pomocy sąsiada.

– Od kilku lat na nowych osiedlach zauważyć można powrót do idei wspólnoty sąsiedzkiej. Mieszkańcy starają się zbudować społeczność, zrobić coś razem. Tak, jak jeszcze niedawno, ludzie przeprowadzający się z mniejszych miejscowości do warszawskich bloków szukali raczej anonimowości, tak dziś ludzie zamieniający bloki na własny dom chcą mieć sąsiadów, których będą mogli zaprosić na grilla – mówi Mirosław Wojtas, prezes spółki realizującej osiedle Cicha Dolina w Wilanowie

Utrzymanie pozytywnych relacji z sąsiadami na wiele zalet. Życzliwa osoba za płotem nie tylko zadba o Twoją posesję, gdy wyjedziesz na wakacje i Twój dom pozostanie bez nadzoru. Sąsiad może wspomóc z podlewaniem kwiatów, przypilnować dziecko gdy wybierzesz się do lekarza, pożyczyć kosiarkę gdy Twoja akurat odmówi posłuszeństwa. Niektóre, nawet małe gesty mogą okazać się nieocenione. Warto je doceniać i odwdzięczyć się tym samym. Nic nie poprawia nastroju na osiedlu tak, jak pozytywna atmosfera między sąsiadami.