Dom dobrze wyizolowany, czyli jaki?
23 lipca, 2021

Dobra izolacja domu oznacza, że zimą nie będzie się on zbyt szybko wychładzał, a latem – nagrzewał. Nie tylko oszczędzimy na rachunkach, ale też podniesie się komfort naszego życia. Na co warto zwrócić uwagę przy izolacji domu?
Minimalne kryteria energochłonności nowych budynków określają warunki techniczne, które weszły w życie na początku 2021 roku (poprzednie obowiązywały od 2017, a wcześniejsze od 2014 roku). Nie ma więc możliwości, by otrzymać pozwolenie na budowę, jeśli nasz projekt założy zbyt słabe ocieplenie. Tyle teorii.
W praktyce jednak istotne są nie tylko założenia, ale i ich wykonanie. W niektórych nawet nowych budynkach natrafić można na mostki cieplne, czyli miejsca słabiej docieplone, którymi ciepło ucieka z domu. – W czasach niedoboru fachowców w branży budowlanej, za ocieplenie biorą się czasem osoby bez odpowiedniego przygotowania. Dlatego bardzo ważny jest odpowiedni dobór ekipy i nadzór nad nią w takcie prac – podkreśla Mirosław Wojtas, prezes spółki Notica Investment realizującej osiedle Cicha Dolina w warszawskim Wilanowie.
Na co zwrócić uwagę?
ŚCIANY, OKNA I DRZWI
To kwestia najbardziej chyba powszechnie zrozumiała. Standardem są dziś okna trzyszybowe, kilkunastocentymetrowa warstwa styropianu na ścianach i dodatkowo docieplone drzwi. W efekcie dom potrafi naprawdę dobrze trzymać temperaturę. – W naszych domach zastosowaliśmy 18-centymetrową warstwę izolacji styropianowej. To sporo, choć słyszymy czasem nawet o 25 centymetrach! Użytkownik w naszym klimacie odczuje różnicę pomiędzy oboma rozwiązaniami tylko przy zapłacie za nie – ostrzega Mirosław Wojtas.
W docieplonym budynku warto zwrócić też uwagę na odpowiednią wentylację. Przy dobrej izolacji i szczelnych oknach budynek zamieni się w „termos”. Niestety, przy nieodpowiedniej wentylacji może to oznaczać, że w budynku pojawiać się będzie wilgoć, co jest dosyć częstym problemem niedoświadczonych inwestorów docieplających istniejący budynek czy stawiających go od podstaw.
IZOLACJA OD DOŁU
Podczas budowy nie możemy też zapomnieć o izolacji od gruntu. Nie chodzi tu tylko o odpowiednią grubość styropianu, która zabezpieczy nas przed ucieczką ciepła z ogrzewania podłogowego w ziemię, ale też zabezpieczenie fundamentów zgodnie z zasadami sztuki.
Stosowane metody i materiały cały czas się tutaj zmieniają, warto więc być na bieżąco, bo to, co jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się nowinką, dziś jest standardem, którego musimy wymagać od naszej ekipy. Wyegzekwowanie odpowiedniego ocieplenia od ziemi jest być może nie tak oczywiste, jak w przypadku ścian, ale równie istotne.
IZOLACJA OD GÓRY
Skoro wiemy z lekcji fizyki, że ciepłe powietrze unosi się do góry, nie możemy zapomnieć także o dociepleniu dachu. W zależności od jego rodzaju, sposobów na zrobienie tego będzie wiele. Należy jednak zwrócić uwagę, by uniknąć wspomnianych wyżej mostków cieplnych.
O ile w przypadku dachu płaskiego, jest to stosunkowo proste (mamy do czynienia z dużą, płaską powierzchnią, którą łatwo zabezpieczyć), o tyle w przypadku bardziej skomplikowanych dachów skośnych należy dużą uwagę poświęcić temu, czy wełna została w odpowiedniej ilości umieszczona w każdym zakamarku. – Znów bardzo istotny jest tu nadzór nad ekipą. Wystarczy, że „fachowiec” będzie miał gorszy dzień i w którymś z miejsc nie zachowa odpowiedniej dokładności, a nasza rodzina będzie przez to cierpieć przez długie lata – podkreśla Mirosław Wojtas.
Poświęćmy wyborowi najlepszej metody docieplenia domu i kontroli jej wykonania dużo uwagi… lub znajdźmy kogoś, kto zrobi to za nas. Tak jest w przypadku domów w Cichej Dolinie w warszawskim Wilanowie. Zobacz dostępne budynki i umów się na spotkanie w naszym domu pokazowym, by uzyskać odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.