fbpx

Ile kosztuje budowa domu?

26 maja, 2020

Ile kosztuje budowa domu

Budowa domu to wyzwanie – wielka, złożona inwestycja, której najczęściej dokonujemy tylko raz w życiu. Nic więc dziwnego, że napotykamy na poważne trudności dotyczące oszacowania niezbędnego do jej zrealizowania kapitału. Ile tak naprawdę kosztuje budowa domu?

Najłatwiej odpowiedzieć, że… to zależy. W końcu wpływ na to ma jego wielkość, zastosowane technologie i materiały. Stworzenie szczegółowego kosztorysu będzie zdecydowanie zadaniem ponad siły inwestora-debiutanta. – Łatwo o czymś zapomnieć przeszacować lub niedoszacować. Wbrew pozorom, skuteczniej oszacujemy koszty szukając wyliczeń dotyczących kosztów budowy „z metra kwadratowego” – radzi Mirosław Wojtas, prezes firmy Notica Investment realizującej obecnie drugi etap osiedla domków szeregowych Cicha Dolina w warszawskim Wilanowie.

ZANIM ZACZNIEMY BUDOWAĆ

Wbicie pierwszej łopaty w ziemię to przyjemny etap inwestycji – od tej chwili zaczynamy dostrzegać widzialne efekty naszego zaangażowania. Wcześniej czeka nas jednak sporo pracy, która z boku jest często niedostrzegana:

  • Wybór i zakup działki – ważny moment nie tylko ze względu na to, że spędzimy na niej pewnie najbliższych kilkadziesiąt lat życia, ale też dlatego, że będzie miał wpływ na to, na jaki dom będziemy mogli sobie pozwolić i ile będzie on kosztował.
  • Doprowadzenie mediów – jeśli działka jest w pełni uzbrojona będzie nam dużo łatwiej – jej koszt będzie jednak zdecydowanie wyższy. Jeśli zdecydujemy się samodzielnie postarać o media, czeka nas czasem wielomiesięczna „walka” z dostawcami mediów. A bez ich doprowadzenia – o pozwoleniu na budowę możemy tylko pomarzyć.
  • Zanim jednak przystąpimy do uzyskiwania pozwolenia, musimy mieć projekt budynku, który chcemy wybudować. Tu znów stajemy przed wyborem – tańszy, gotowy projekt lub taki, który architekt wykona specjalnie na nasze zamówienie. O wadach i zaletach obu rozwiązań pisaliśmy już na naszym blogu.
  • Uzyskanie pozwolenia na budowę, jeśli tylko zgromadziliśmy wszystkie niezbędne dokumenty powinno być formalnością. Niestety, nie zawsze tak jest. Kiedy przygotowujemy wniosek pierwszy raz łatwo o błąd lub przeoczenie lokalnego przepisu, co nawet bez złej woli ze strony przyjmującego go urzędnika może znacząco wydłużyć czas oczekiwania na pozwolenie.

Mając w ręku akt własności działki, projekt i pozwolenie na budowę wystarczy już tylko znaleźć wykonawcę i budować? Jak to zwykle bywa – nie jest to zazwyczaj takie proste. Musimy zadbać o odpowiednie zaplecze – miejsce na skład materiałów, narzędzi czy chociażby toaletę dla pracowników. I dopiero teraz zaczyna się ta część budowy, którą najczęściej dostrzegają postronni i która wyliczana jest we wszelkich zestawieniach „z metra”.

ILE TO KOSZTUJE?

Portal Wielkiebudowanie.pl wylicza, że w połowie maja 2020 koszt budowy metra domu w stanie deweloperskim wynosi 3881 zł. W przypadku stanu surowego będzie oczywiście taniej – do zapłaty będziemy mieli 2258 zł za metr kwadratowy budynku.

Przyzwyczailiśmy się już, że cena gotowego domu może znacząco różnić się w zależności od lokalizacji. Nie każdy wie, że podobnie jest z kosztami samej budowy. Portal Bankier.pl podaje, że w kwietniu 2020 roku za wykończenie domu w województwie mazowieckim trzeba było zapłacić o 45% więcej niż w lubuskim!

Warto spojrzeć też na dynamikę cen. W ostatnim roku koszt budowy domu w stanie deweloperskim wzrósł o 6,9%, a stanu surowego aż o 9,4%. Nic więcdziwnego, że ceny gotowych domów także nie stoją w miejscu. Co ważne, w zależności od zapotrzebowania, koszt poszczególnych materiałów potrafi czasem rosnąć w dwucyfrowym tempie miesiąc do miesiąca. Biorąc pod uwagę fakt, że budowa domu nie jest procesem, który zakończymy w miesiąc czy dwa, o precyzyjne szacunki kosztów jest tu ekstremalnie trudno.

KOSZTY NIEMATERIALNE

Każdy, kto postawił dom zgodzi się też pewnie, że zbyt mało mówi się o kosztach niematerialnych budowy. O co chodzi? O to, że doglądanie takiej inwestycji wymaga ciągłego dokształcania się, szperania w internecie, dopytywania bardziej doświadczonych znajomych i godzinnych dyskusji z fachowcami, by przekonać się, czy rozwiązanie, które proponują jest rzeczywiście najlepsze, czy po prostu najbardziej opłacalne dla nich.

Budując dom, nawet mając zaufanego kierownika budowy, nie sposób uciec od osobistej obecności na miejscu – podkreśla Mirosław Wojtas. – Decydując się na taką inwestycję musimy mieć świadomość, że przez najbliższych kilka miesięcy większość popołudni, weekendów i wakacje spędzimy na placu budowy czy w wykańczanym budynku – dodaje.

Zarządzanie takim projektem, zgrywanie terminów i kolejnych ekip to spore wyzwanie i tak naprawdę materiał na pełnoetatową pracę, a nie coś, co da się robić z doskoku, bez pełnego zaangażowania. I nie chodzi nam tu tylko o kwestie czasowe, ale i zaangażowanie emocjonalne. Decydując się na budowę domu musimy być świadomi, że na kilka ładnych miesięcy zdominuje on nasze życie. Można to oczywiście zlecić wykonawcy a nawet wynająć własnego inspektora, ale wtedy koszt budowy rośnie… A nasza obecność mimo to nadal jest obowiązkowa.

Warto pamiętać o jeszcze jednej, często powtarzanej przez osoby, które wybudowały dom kwestii. Po wybudowaniu domu dostrzega się, że wiele spraw powinno się załatwić inaczej. I nie chodzi tu tylko o zastosowane rozwiązania, ale też o wybór ekipy budowlanej, sposób prowadzenia inwestycji czy zakupione materiały. Budując dom zyskujemy bezcenne doświadczenie, którego… prawdopodobnie nigdy już w naszym życiu nie wykorzystamy. Chyba, że będziemy budować kolejny dom – śmiałków, którzy jednak się tego podejmują jest naprawdę niewielu.

Nie oznacza to, że samodzielna budowa domu od podstaw jest złym pomysłem. Warto tylko przed startem być świadomym skali wyzwania i wiedzieć, że nie jest to rozwiązanie dla każdego. W wielu przypadkach zakup domu od dewelopera okaże się tańszym i na pewno wymagającym mniej wysiłku rozwiązaniem.

CHCESZ ZBUDOWAĆ DOM PO SWOJEMU?

Nie musisz stawiać domu od podstaw! W Cichej Dolinie możesz zdecydować się na zakup gotowego domu lub wprowadzić swoje zmiany w układzie pomieszczeń i odebrać klucze do domu „szytego na miarę”.