fbpx

Ile kosztuje budowa domu (aktualizacja maj 2021)?

Ile kosztuje budowa domu (aktualizacja maj 2021)?

18 maja, 2021

koszt budowy domu 2021

Masz już syna, drzewo zasadzone, więc najwyższa pora na budowę domu? Jeśli decydujesz się na ten krok, z pewnością masz świadomość, z jakimi kosztami się on wiąże… No właśnie, ile kosztuje budowa domu w okolicach Warszawy w połowie 2021 roku?

Gdy rok temu przygotowaliśmy podobne zestawienie, nie przypuszczaliśmy nawet, jak szybko kwoty tam zasygnalizowane okażą się nieaktualne. Niestety, ostatnich 12 miesięcy przyniosło wyraźne wzrosty cen materiałów budowlanych i robocizny. Ale po kolei.

ZANIM WBIJESZ PIERWSZĄ ŁOPATĘ W ZIEMIĘ

Zanim zaczniemy dostrzegać widzialne efekty naszej pracy, czeka nas sporo zaangażowania, którego postronni często nie dostrzegają. Musimy:

  • wybrać i kupić działkę,
  • doprowadzić do niej media,
  • zakupić projekt architektoniczny (lub zlecić jego wykonanie),
  • uzyskać pozwolenia na budowę.

W międzyczasie warto zacząć rozglądać się za ekipą budowlaną. Jeśli chcemy kogoś sprawdzonego, przyjdzie nam za jego usługi słono zapłacić lub poczekać co najmniej kilka miesięcy na wolny termin (a zazwyczaj i jedno, i drugie). Pandemia koronawirusa skomplikowała dodatkowo i tak nie łatwą sytuację na rynku pracy w budowlance. Brakuje fachowców, a nawet zakładając, że w najbliższych miesiącach uda nam się definitywnie poradzić z COVID-19, należy mieć świadomość, że na dostępność ekip budowlanych wpływ będzie miała także sytuacja za naszą wschodnią granicą (a na Ukrainie czy Białorusi szczepienia idą na razie zdecydowanie wolniej).

Kończąc już temat pandemii, warto zasygnalizować, że jej wystąpienie miało w ostatnim roku niebagatelny wpływ na terminy uzyskania niektórych dokumentów. W części urzędów problemem było np. umówienie się na odbiór podpisanych już dokumentów, co wydłużało jeszcze cały proces i powodowało efekt domina w planach inwestorów.

Dlaczego o tym piszemy? Bo to także koszt budowy domu. Koszt, którego nie znajdziemy w żadnym zestawieniu wyliczającym, ile to kosztuje „z metra”.

KOSZT BUDOWY DOMU W MAJU 2021

Portal Wielkiebudowanie.pl wylicza, że w połowie maja 2021 koszt budowy metra kwadratowego domu w stanie deweloperskim wynosi 4032 zł. W przypadku stanu surowego będzie oczywiście taniej – do zapłaty będziemy mieli 2368 zł za metr kwadratowy budynku. Pięcioprocentowy wzrost w stosunku do cen sprzed roku nie wydaje się może jeszcze oszałamiający, jednak gdy przełożymy to na konkretny, 150-metrowy dom, okaże się, że cena wzrosła o ponad 22,5 tys. zł.

To średnia ogólnopolska. Aby obraz bardziej pasował do rzeczywistości, należy nałożyć na niego filtr lokalny. A tu różnice są spore. Okazuje się bowiem, że postawienie domu w województwie mazowieckim jest droższe aż o 60% niż w kujawsko-pomorskim.

Obecna sytuacja na rynku wskazuje zresztą na dalszy wzrost cen. Pytanie nie brzmi, czy będzie drożej, ale o ile.

TRUDNOŚCI Z OCENĄ KOSZTÓW

Przed decyzją o budowie domu, warto zadać sobie pytanie – na ile wiarygodnie jesteśmy w stanie ocenić jej koszt. Według „Raportu o Budowie Domów” z 2020 roku, tylko 41% inwestorów było w stanie w miarę poprawnie oszacować budżet potrzebny na budowę domu. 42% musiało dopłacić od 11 do 20%,  a 27% od 21 do 30%. – To pokazuje, jak dużym wyzwaniem jest budżetowanie budowy, gdy się nie ma doświadczenia i nie zna branży – komentuje Mirosław Wojtas, prezes spółki Notica Investment realizującej osiedle Cicha Dolina w warszawskim Wilanowie. – Niestety, na rynku nie brak wykonawców i dostawców, którzy żerują na braku doświadczenia inwestorów – ostrzega. 

Planując budowę domu warto zwrócić też uwagę na koszty niematerialne, bo te wcale nie są małe. Czy jesteśmy gotowi, by każdą wolne chwilę spędzać na budowie? Czy jesteśmy w stanie zarządzać kolejnymi, wchodzącymi do inwestycji ekipami, zgrywać im terminy i zapewniać materiały? To kosztuje czasem sporo nerwów i nieprzewidzianych w budżecie pieniędzy. 

Mimo wszystko marzy Ci się dom zbudowany według Twojego pomysłu?

Sprawdź naszą ofertę.  W Cichej Dolinie możesz zdecydować się na zakup gotowego domu lub wprowadzić swoje zmiany w układzie pomieszczeń i odebrać klucze do domu „szytego na miarę”.