Formalności związane z zakupem domu – krok po kroku
22 czerwca, 2021

Zakup domu to decyzja, którą podejmuje się najczęściej raz w życiu. Masz więc prawo nie wiedzieć, jak wygląda to od strony formalnej. W tym krótkim wpisie przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces zakupu domu.
Najpierw jest ekscytacja. W końcu podjąłeś poważną decyzję, chcesz kupić dom. Potem pojawia się euforia – znalazłeś swoje miejsce na Ziemi! Kolejnym uczuciem może być niepewność… gdy zaczynasz mierzyć się z kwestiami formalnymi. Zobacz, jak wygląda cały proces zakupu domu i czego możesz się po nim spodziewać.
UMOWA PRZEDWSTĘPNA
Gdy znajdziesz wymarzony dom, warto go jak najszybciej zarezerwować. Zwłaszcza w obecnej sytuacji rynkowej, kiedy nawet kilka dni wahania może sprawić, że ktoś sprzątnie nam atrakcyjną ofertę sprzed nosa. Sama rezerwacja jest jednak dobrym gestem sprzedającego – od strony prawnej wiążąca będzie dopiero umowa przedwstępna, zawierana najczęściej w formie aktu notarialnego (wyjątek stanowią niektóre nabywane za gotówkę domy z rynku wtórnego).
Umowa przedwstępna precyzyjnie określa, jaki dom kupujesz, za ile i jakie terminy obowiązują przy transakcji. To dokument niezbędny by uzyskać kredyt bankowy. Na tym etapie wpłacany jest zadatek (pochodzący z wkładu własnego) oraz określane są kary umowne, gdyby do transakcji nie doszło w ustalonym terminie.
– Jeszcze zanim zaczniemy rozglądać się za domem, warto udać się do banku i uzyskać symulację kredytową. Pozwoli to nam uniknąć sytuacji, w której bank z jakiejś przyczyny nie chciałby nam udzielić kredytu – radzi Mirosław Wojtas, prezes spółki Notica Investment realizującej osiedle Cicha Dolina w warszawskim Wilanowie. Warto pamiętać, że zadatek, w przeciwieństwie do zaliczki nie jest zwracany, gdy nie dochodzi do transakcji.
UZYSKANIE KREDYTU
Z aktem notarialnym umowy przedwstępnej udajesz się do banku (czy kilku banków), by złożyć wniosek kredytowy. Będziesz tu potrzebować dodatkowych dokumentów, jak np. zaświadczenie o zarobkach czy oświadczenie o wkładzie własnym. Szczegółowe informacje i formularze uzyskasz w banku, do którego występujesz o kredyt. Inwestorzy najczęściej na tym etapie nie ograniczają się do jednej instytucji finansowej, ale porównują kilka ofert. W skali całego kredytu różnice potrafią być spore.
Bank przed podjęciem pozytywnej decyzji kredytowej przeprowadza jeszcze własną wycenę nieruchomości oraz weryfikuje Twoją sytuację finansową… i nie tylko. Na tym etapie kredytodawca może np. skierować Cię na badania medyczne, by mieć pewność, że Twój stan zdrowia wskazuje na to, że będziesz w stanie zaciągnięte zobowiązanie spłacić. Jeśli wszystko przebiegnie po Twojej myśli, bank przedstawi Ci pisemnie warunki kredytu, jaki może Ci zaoferować.
Po otrzymaniu decyzji kredytowych wybierasz najkorzystniejszą i podpisujesz umowę z bankiem. Opisuje ona terminy, w jakich musisz zawszeć umowę i jak będzie wyglądało potem przekazanie środków sprzedającemu.
OD PODPISANIA UMOWY DO ODBIORU KLUCZY
Dopiero po spełnieniu wymienionych wyżej formalności podpisywana jest umowa sprzedaży domu. Należy pamiętać, że zawsze musi mieć ona formę aktu notarialnego. Samo jej podpisanie nie oznacza jednak, że z marszu uzyskamy klucze do nowego domu. Najpierw musisz jeszcze ubezpieczyć dom i wpłacić pozostałą część wkładu własnego. Z polisą i potwierdzeniem wpłaty udajesz się do banku, który w terminach określonych przez umowę kredytową przekazuje środki na rzecz sprzedającego.
Na to czekałeś! Tak naprawdę to z chwilą przelania pieniędzy przez bank stajesz się właścicielem nowego domu. Możesz podpisać umowy z dostawcami mediów (lub przepisać je na siebie w przypadku domu z rynku wtórnego) i odebrać długo wyczekiwane klucze. Przestajesz myśleć o formalnościach, a zaczynasz zajmować się meblowaniem.
– Warto pamiętać o tym, by dostarczyć bankowi jak najszybciej odpis z księgi wieczystej, gdy sąd nas już tam wpisze – podpowiada Mirosław Wojtas. Rzeczywiście, nie warto z tym czekać. Rata kredytu pójdzie wtedy w dół.
Myślisz o domu dla swojej rodziny? Kup dom w Cichej Dolinie, a przeprowadzimy Cię przez