fbpx

Czy jeśli mam mieszkanie z kredytem, mogę zamienić je na dom?

Czy jeśli mam mieszkanie z kredytem, mogę zamienić je na dom?

24 marca, 2021

kredyt na dom - Cicha Dolina

Nie spłaciłeś jeszcze kredytu za dotychczasowe mieszkanie, a ono stało się za małe i warto byłoby zamienić je na dom? Oczywiście możesz to zrobić, formalności z tym związanych będzie jednak odrobinę więcej.

Kupiłeś mieszkanie jeszcze jako singiel lub tuż po ślubie? Minęło kilka lat, pojawiły się dzieci, a pandemia pokazała, że przestrzeni jest za mało, a brak podwórka – uciążliwy? Zaczynasz myśleć o własnym domu, ale wciąż masz przed sobą jeszcze kilka lat spłacania kredytu, więc czekasz… Niepotrzebnie! Sprzedaż mieszkania z kredytem nie jest bowiem wcale taka trudna, zwłaszcza, jeśli chcesz zamienić je na dom.

BANK MUSI WIEDZIEĆ O SPRZEDAŻY MIESZKANIA

Jeśli masz kredyt mieszkaniowy, nie możesz oczywiście sprzedać swojego lokum bez informowania banku. Co ważne, nie potrzebujesz jednak do tego jego zgody. Musisz go prostu poinformować o swoich planach.

W praktyce wygląda to tak, że gdy już znajdziesz kupca na mieszkanie, musisz udać się do banku i poprosić o zaświadczenie o kwocie kredytu pozostałej do spłaty oraz wydanie promesy opisującej warunki zdjęcia hipoteki z nieruchomości. Drugi z tych dokumentów ważny jest tylko przez 30 dni, dlatego nie rób tego za wcześnie – raczej, gdy ustalisz już termin podpisania umowy przedwstępnej. Wcześniej warto zorientować się w banku, na jakich warunkach możesz spłacić wcześniej swoje zobowiązania, by nie okazało się, że znacząco zwiększy to koszt kredytu. 

Gdy podpiszesz już umowę kupna-sprzedaży mieszkania (musi mieć ona formę aktu notarialnego), kupujący udaje się z jej kopią do banku, gdzie na podstawie wystawionego wcześniej przez nasz bank zaświadczenia odpowiednia kwota spłaca nasz kredyt, a reszta trafia na Twoje konto. Otrzymujesz ze swojego banku zgodę na zdjęcie hipoteki, którą należy przekazać kupującemu. 

Trzeba jeszcze złożyć w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego wniosek o wykreślenie Ciebie i Twojego banku oraz wpisanie tam nowego właściciela (i jego banku, jeśli również posiłkował się kredytem hipotecznym). 

KREDYT NA DOM

W przypadku w którym chcesz przeprowadzić się z mieszkania do nowego domu, musisz wszystko tak zorganizować, by zgrać terminy pozyskania kredytu przez osobę, której sprzedajesz dom i pozyskania nowego kredytu. – Warto zawczasu porozmawiać z przedstawicielem banku o kolejnym kredycie, którego będziemy potrzebowali i zadbać o to, by to on przeprowadził nas sprawnie przez cały proces – radzi Mirosław Wojtas, prezes spółki Notica Investment realizującej kolejny etap osiedla Cicha Dolina w warszawskim Wilanowie. Z jego doświadczenia wynika, że większość opóźnień przy tego typu operacjach wynika z tego, że zbyt późno orientujemy się o braku jakiegoś dokumentu czy zaświadczenia.

Transakcji, w których kupujący sprzedaje mieszkanie z niespłaconym do końca kredytem, a kupuje dom zdarza się całkiem sporo. – To normalne, że po kilkunastu latach od zakupu nieruchomości nasza sytuacja może się zmienić: zarówno jeśli chodzi o możliwości finansowe, jak i potrzeby – podkreśla Mirosław Wojtas. Kredyt mieszkaniowy to często umowa na kilkadziesiąt lat i bank nie będzie blokował nas, jeśli zdecydujemy się zamienić dotychczasowe lokum na coś większego. Zwłaszcza, że czasem ceny domów potrafią być niewiele wyższe od znajdujących się kilka kilometrów dalej mieszkań.

Sprawdź, ile kosztują segmenty w Cichej Dolinie i wybierz swój nowy dom!