Dlaczego warto postawić na dom z płaskim dachem?
5 sierpnia, 2021

Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych coraz częściej zakładają płaski dach. Wielu inwestorów ucieka jednak od tego rozwiązania – czy to mając skojarzenia z „pudełkami” budowanymi masowo na przedmieściach w czasach PRL czy też bojąc się, jak takie rozwiązanie sprawdzi się w praktyce. Czy rzeczywiście są powody do obaw?
– Czy na dachu nie będzie zalegał śnieg i czy nie okaże się w środku zimy, że trzeba go odśnieżyć? To najczęstsze pytania, które pojawiają się, gdy rozmawiamy z osobami obawiającymi się zakupu domu z płaskim dachem – mówi Mirosław Wojtas, prezes spółki Notica Investment, realizującej drugi etap osiedla Cicha Dolina w warszawskim Wilanowie. W pierwszym etapie postawiono na klasyczne dachy dwuspadowe i kopertowe. W drugim, zdecydowano się na bardziej nowoczesny design z dachem płaskim i okazało się to strzałem w dziesiątkę.
ROZWIĄZANIE EKOLOGICZNE I EKONOMICZNE
Dom z płaskim dachem to rozwiązanie zapewniające mniejsze straty ciepła i przestrzeni. Nie ma tu mowy o skosach, które sprawiają, że pomieszczenia stają się mniej ustawne. Łatwiej też uzyskać optymalną wartość współczynnika przenikania ciepła. W przypadku domów z płaskim dachem praktycznie nie ma ryzyka powstawania mostków cieplnych (poza ewidentnymi błędami w fazie projektu lub wykonawczej).
Co oznacza to w praktyce? W domu będzie cieplej zimą (wydamy mniej na ogrzanie domu) i chłodniej latem w trakcie upałów. Jeśli więc stawiamy na aspekt praktyczny, dom z płaskim dachem ma tu niewątpliwą przewagę.
Na dachach płaskich, w przeciwieństwie do popularnych kilkanaście lat temu budynków z połamanymi dachami pokrytymi lukarnami i skosami, dużo łatwiej założyć instalację fotowoltaiczną, która zasili nasz dom i dodatkowo obniży rachunki. Jedynie duże południowe dachy o nachyleniu ok. 30 stopni cieszą się większą estymą wśród instalatorów.
ROZWIĄZANIE NIE TAKIE PROSTE, JAK SIĘ WYDAJE
Czy dach płaski jest tak naprawdę płaski? Okazuje się, że… nie. Niewielkie nachylenie
i zastosowanie odpowiednich systemów odprowadzania opadów zapewniają bezpieczeństwo
i komfort użytkowania dachu bez potrzeby odśnieżania go (nawet ostatniej zimy, gdy śnieg potrafił zaskoczyć nie tylko drogowców).
Dobry montaż dachu płaskiego wymaga jednak wiedzy i umiejętności nie mniejszych niż
w przypadku dachu skośnego. Gdy zaufamy sprawdzonym fachowcom, zyskujemy jednak pewny
i odporny na nawet najsilniejsze wichury dach, zapewniający odpowiednie odprowadzanie wody oraz ciszę w budynku.
Jeśli dodamy do tego jeszcze możliwość umieszczenia w dachu świetlika, otrzymujemy nowe możliwości aranżacyjne i szansę na naprawdę efektowne wykończenie wnętrza.
DACH PŁASKI – BRAK STRYCHU
Wspominaliśmy już o tym, że dach płaski oznacza, że w żadnym z pomieszczeń nie będziemy się musieli zmierzyć ze skosami. – Ma to także swoje minusy. Nie będziemy mogli tu zorganizować na stryszku rupieciarni, gdzie wrzucać będziemy niepotrzebne szpargały – śmieje się Mirosław Wojtas. – Spotykam się czasem z kupującymi, którzy są sceptycznie nastawieni do zakupu domu z dachem płaskim. Zazwyczaj jednak tylko do momentu, gdy odwiedzą nasz dom pokazowy – dodaje dumnie.
Domy z płaskim dachem dają możliwości stworzenia nowoczesnego, oryginalnego projektu, co już dawno przekonało architektów. A teraz, coraz odważniej przekonuje do siebie także kupujących domy Polaków.
Myślisz o kupnie domu? Odwiedź Cichą Dolinę i przekonaj się, jak dobrze może wyglądać dom
z płaskim dachem.